Opis wydarzenia
JAKOŚĆ ŻYCIA I GODNOŚĆ CZYLI O SPOŁECZNYM WYMIARZE AGENDY 2030
Ludzie i społeczny wymiar to jeden z pięciu filarów działania Agendy 2030. Działania w tym obszarze koncentrują się na poprawie jakości życia wszystkich ludzi na świecie i obejmują pięć celów związanych z różnymi wymiarami wyzwań społecznych od eliminacji ubóstwa, zwalczanie głodu poprzez zdrowie po edukację i równość.
O społecznym aspekcie wyzwań i rozwiązań dyskutować będą eksperci zaproszeni przez Polski Czerwony Krzyż i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Agenda
9.30 – 10.30 BLOK 1: Jakość życia, bezpieczeństwo i godność, czyli o społecznym wymiarze Agendy 2030
Zagadnienia:
- Różne oblicza bezpieczeństwa – czy jesteśmy świadomi i gotowi?
- Edukacja zdrowotna elementem wysokiej jakości życia w przyszłości
- Wiek senioralny, samotność, wykluczenie, czy to muszą być synonimy?
Prowadzenie: Michał Mikołajczyk, Polski Czerwony Krzyż
10.30 – 11.30 BLOK 2: Równość płci warunkiem zrównoważonego rozwoju
Równe traktowanie leży u podstaw regulacji prawnych w UE, jak i wartości odpowiedzialnego biznesu, zrównoważonego rozwoju/ESG, wizji świata, do którego prowadzą nas Cele Zrównoważonego Rozwoju. Liczne badania pokazują, jak spójność społeczna i włączające miejsca pracy zapewniające wszystkim sprawiedliwą przestrzeń do rozwoju, a w najbardziej podstawowym podziale – kobietom i mężczyznom, przekładają się na sukces ekonomiczny i dobrostan społeczny. Nie mniej liczne raporty uświadamiają, ile PKB tracimy w efekcie wykluczania czy dyskryminacji, w tym na rynku pracy. Są też narzędzia prawne wspierające równe traktowanie.
Mimo tego, w wielu krajach w tym w Polsce, wciąż jesteśmy daleko od równości płci, a postęp jest niezwykle powolny. Jak możemy go przyspieszyć? Co robią w tym zakresie pracodawcy i jak te działania zmieniają biznes?
Prowadzenie: Marzena Strzelczak, Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Ekspertki:
prof. Ewa Lisowska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Małgorzata Petru, Bank BNP Paribas
Monika Jasłowska, Grupa Polpharma
Gospodarze
Formularz zgłoszeniowy
Światowy Dzień Działania 2024 - Dzień 6
"*" oznacza pola wymagane