Górska Odyseja
700 km marsz po polskich górach, który zwraca uwagę na problem zaśmiecenia szlaków górskich i lasów.
Wyzwanie
Przedsięwzięcie zwraca uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami. W 2019 r. tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przejdzie „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci. Śmieci w lesie, czy w górach są problemem nie tylko estetycznym, ale zagrażają środowisku, w tym zwierzętom. Dodatkowo śmieci, które dostaną się do potoków górskich spływają później rzekami do morza.
Powiązane ze strategią firmy
Troskę o środowisko naturalne jest elementem biznesowego DNA banku. Odzwierciedlona jest ona strategii biznesowej Credit Agricole, pod hasłem: Ekologiczne i społeczne zaangażowanie na co dzień. Od 2020 r. bank prowadzi kampanię edukacyjną #mniejplastiku, w której różnymi działaniami zwraca uwagę na problem nadmiaru odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku. Zarząd banku przyjął także zobowiązanie eliminacji jednorazowego plastiku z firmy do 2022 r.
Opis dobrej praktyki
Górska Odyseja to 700 km wyprawa przez Karpaty i Sudety, od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój. Od stycznia 2021, w wybrany weekend, co miesiąc grupa wolontariuszy – do której możesz dołączyć – pokona ok. 70 km w ramach jednego z 10 etapów Górskiej Odysei. Akcja połączona jest ze sprzątaniem szlaków i ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów plastikowymi odpadami. Jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole i spółkę leasingową EFL. Górska Odyseja została objęta patronatem przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych i Program Czysta Polska. Zaangażowany jest w nią także ekolog Dominik Dobrowolski.
Efekty dobrej praktyki
Górska Odyseja rozpoczęła się w styczniu 2021 r. Co miesiąc, w wybrany weekend grupa wolontariuszy sprząta konkretny odcinek z 700 km trasy od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój. Marsz zakończy się w październiku. Przedsięwzięcie pozwala na zwrócenie uwagi na dbałość o środowisko wokół nas. Marszowi towarzyszy cykl webinarów edukacyjnych oraz wystawa fotografii poświęcona ekologii. Efekty będzie można podsumować po zakończeniu akcji.