DOBRE PRAKTYKI

Electric Vehicles – zachęcanie do jazdy na prąd

Program Electric Vehicle (EVs) zachęca do „przesiadki” do elektrycznych pojazdów, oferując bardzo konkretną nagrodę dla eko-kierowców.

Opis dobrej praktyki

Firma AGL stawia na innowacje i rozwój szerokiego pakietu usług energetycznych – to odpowiedź koncernu na to, jak utrzymać konkurencyjność w stale zmieniającej się gospodarce.

Program Electric Vehicle (EVs) zachęca do „przesiadki” do elektrycznych pojazdów, oferując bardzo konkretną nagrodę dla eko-kierowców. Punktem wyjścia dla tych działań jest prosta kalkulacja – statystyczny pojazd w Australii zużywa ok 10,5 l. na 100 km trasy. Biorąc pod uwagę średnią cenę benzyny w 2015 r. (1,30 $ /1 litr) koszt pokonania 100 km podróży wynosił 13,65 $). Kwota ta nie uwzględnia jednak szkód dla środowiska powodowanych przez emisję dwutlenku węgla. W przypadku pojazdu elektrycznego – koszt pokonania tego samego dystansu (0,25 $ / 1 kWh przy średnim zużyciu 18 kWh / 100 km) wynosił 4,50 $, czyli mniej więcej 1/3 kosztu podróży samochodem zasilanym benzyną.

Wspomnianą nagrodą dla kierowców jest oferta „AGL’s $1 per day” – czyli możliwość nieograniczonego ładowania auta w domu za 1 dolara dziennie – taki rewolucyjny punkt znalazł się w ogłoszonym w lipcu 2016 roku nowym planie energetycznym. Produkt przeszedł fazę pilotażową w 2015 roku, na rynku jest dostępny od listopada 2016 roku. Skorzystanie z oferty może być poprzedzone instalacją dodatkowego cyfrowego licznika domu kierowcy – w przypadku standardowej instalacji jest to dla użytkownika operacja bezkosztowa. Firma AGL bierze na siebie również odpowiedzialność za emisję dwutlenku węgla, pochodzącego z energii elektrycznej zużywanej do ładowania samochodu – w ramach Future Forests finansowane są działania związane z sadzeniem rodzimych, australijskich drzew.
Pojazdy elektryczne stają się ważną alternatywą dla tych benzynowych – zaczynają więc odgrywać znaczącą rolę w redukcji emisji dwutlenku węgla w Australii. Aktualne raporty dowodzą, że pojazdy elektryczne mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla generowanego przez transport drogowy o 47% do roku 2050.

W związku z powyższym AGL prowadzi analizę potrzeb i oczekiwań firm odnośnie elektrycznej floty aut służbowych – wyniki pozwolą przygotować kompleksową ofertę dla tego segmentu. AGL potwierdza też swoim przykładem, że przyszłość należy do aut na prąd – do 2018 roku firma wymieni 10% swojej floty samochodowej na auta z napędem elektrycznym.

Firma inwestuje również w nowoczesne technologie, umożliwiające m.in. elastyczne metody finansowania i płatności przez AGL Solar czy rozwiązania z obszaru „domowych” usług energetycznych (np. magazynowanie energii).

Źródło: content.agl.com.au/energy

 

9. Innowacyjność, przemysł, infrastruktura
11. Zrównoważone miasta i społeczności
13. Działania w dziedzinie klimatu
BRANŻA: Elektromaszynowa Energetyczna i paliwowa
ORGANIZACJA: AGL
WRÓĆ DO BAZY WIEDZY