DOBRE PRAKTYKI

Carbon Positive House

ArchiBlox jest australijskim producentem nowoczesnych, ekologicznych domów tworzonych z prefabrykowanych modułów.

Opis dobrej praktyki

ArchiBlox jest australijskim producentem nowoczesnych, ekologicznych domów tworzonych z prefabrykowanych modułów. Działalność biznesowa firmy opiera się na idei „dostępnej architektury”, zakładającej, że każdy człowiek powinien być w stanie pozwolić sobie na zakup dobrze zaprojektowanego architektonicznie domu, który jest piękny, pozytywnie wpływający na środowisko i idealnie dopasowany do potrzeb ludzi w nim żyjących.

Firma, świadcząc swoje usługi, zapewnia łatwą, szybką i efektywną w eksploatacji konstrukcję domów z minimalnym śladem środowiskowym. Pasywne systemy słoneczne, ekologiczne materiały, wodooszczędność i efektywność energetyczna sprawiają, że domy te są ekologicznie opłacalne.

Efektywność energetyczną w stawianych przez ArchiBlox domach modułowych osiąga się dzięki zastosowaniu naturalnych technik grzewczych i chłodzących, takich jak instalacje chłodnicze w ziemi i szczelne, zielone dachy. System konstrukcyjny umożliwia też montaż ruchomych, zielonych ścian ogrodowych, składających się z jadalnych roślin – rozwiązanie to jest pomocne w regulowaniu (blokowaniu lub zwiększeniu) dostępu światła słonecznego do wnętrza domu. Wodooszczędność zapewniają inteligentne urządzenia wodne (w tym: akcesoria uzdatniania wody, prysznice o małym natężeniu przepływu czy solarne usługi dostarczające ciepłą wodę), gromadzenie wody deszczowej (zbiorniki do serwisowania toalet, pralni, łazienek i kuchni) oraz odpowiednio dobrana roślinność.

Przemyślane, kopertowe ustawienie budynku w technologii ArchiBlox pozwala w pełni wykorzystać nie tylko słońce, ale też wiatry i specyficzne wzory pogodowe. Otwarty, przestronny układ wnętrza domu budowanego z modułów zwiększa przepływ powietrza, w naturalny sposób tworząc odpowiedni, harmonijny klimat, zaś twarde podłogi chronią mieszkańców przed alergenami i pleśnią.

Prefabrykowane moduły mogą być elastycznie komponowane, a poszczególne elementy mają różną wielkość – od 4,2 m do 5,0 m szerokości, zaś maksymalna, standardowa ich długość wynosi 16 m. Takie wymiary są najbardziej opłacalne kosztowo dla klienta i optymalne – dla wykonawców w trakcie instalacji. Średni czas budowy domu wynosi od 12 do 28 tygodni.

Zrównoważone budownictwo modułowe pozwala tworzyć rozwiązania mieszkalne: domy na plaży, domy wiejskie i miejskie czy na przedmieściach, ale również przemysłowe: biura dla firm, salony wystawowe i sklepy, ekologiczne ośrodki wypoczynkowe, budynki na potrzeby służby zdrowia czy działań edukacyjnych.

żródło: HTTP://EXPLORER.SUSTAINIA.ME/SOLUTIONS/CARBON-POSITIVE-PREFABRICATED-HOUSES

 

11. Zrównoważone miasta i społeczności
13. Działania w dziedzinie klimatu
BRANŻA: Budowlana i nieruchomości
ORGANIZACJA: ArchiBlox
WRÓĆ DO BAZY WIEDZY