DOBRE PRAKTYKI

Upcykling marki

Dekoeko.com to platforma sprzedażowo-promocyjna, która konsoliduje rynek produktów ekologicznych i upcyklingowych w Polsce.

Opis dobrej praktyki

EKO BIZNES

Dekoeko.com to platforma sprzedażowo-promocyjna, która konsoliduje rynek produktów ekologicznych i upcyklingowych w Polsce.

Projektanci z platformy Dekoeko.com na co dzień wykorzystują materiały, które są odnawialne, nadają się do ponownego przetworzenia lub pochodzą z recyklingu. To dzięki temu produkty z oferty firmy są niepowtarzalne, inspirują upcyklingiem i oprócz swoich walorów użytkowych pełnią także funkcję edukacyjną w zakresie twórczego recyklingu.

DEKO EKO pracuje również z Przedsiębiorstwami Społecznymi dając możliwość rozwijania swoich umiejętności i zarobku osobom wykluczonym społecznie i zawodowo. Daje drugą szansę – materiałom, pozornie zużytym przedmiotom, ale także i ludziom.

POWIĄZANIE ZE STRATEGIĄ

DEKO EKO tworzy ekologiczną zmianę i promuje świadomość ekologiczną na szeroką skalę, współpracując z biznesem, ekspertami, start-upami i projektantami. Edukuje, inspiruje, a przede wszystkim dostarcza praktyczne i innowacyjne rozwiązania w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego dla firm i korporacji. Upcykling marki to projekt, który pozwala firmie realizować swoją misję oraz strategię biznesową z korzyścią dla środowiska i szerokiego grona interesariuszy.

O PROJEKCIE

Upcykling marki to aktualnie jedna z najbardziej inspirujących metod na zagospodarowanie odpadów generowanych przez firmy. To proces twórczego recyklingu, który polega na nadawaniu wyższej wartości pozornie zużytym przedmiotom i materiałom, zamieniając je w estetyczne, użytkowe i w pełni wartościowe produkty, które firmy przeznaczają na cele edukacyjne, promocyjne, społeczne czy sprzedażowe.

Upcykling marki to 3-etapowy program wdrożenia upcyklingu na różnych poziomach organizacji:

Etap 1 ANALIZA – to audyt generowanych odpadów pod kątem upcyklingu, skorelowany z analizą potrzeb i możliwości firmy na różnych poziomach organizacji. Wynikiem tego etapu jest Raport, który pokazuje, w którym miejscu organizacji można wykorzystać odpady zastępując nimi tradycyjne rozwiązania.

Etap 2 KREACJA – po wyborze kierunku działania, opracowywane są szczegółowe rozwiązania na wdrożenie upcyklingowych produktów w najbardziej rokujących obszarach firmy. Projektanci, współpracujący z platformą Dekoeko.com, przedstawiają autorskie rozwiązania na przetworzenie wybranych materiałów odpadowych firmy w użytkowe i funkcjonalne produkty skorelowane z potrzebami poszczególnych działów firmy.

Etap 3 PRODUKCJA – obejmuje produkcję oraz wdrożenie proponowanych rozwiązań we współpracy z lokalnymi twórcami oraz Przedsiębiorstwami Społecznymi.

REZULTATY I EFEKTY

W ramach upcyklingu marki w Polsce zrealizowano w ostatnim roku szereg  projektów dla firm i korporacji.

Firma Orange przekazała swoje zużyte telefony, z których powstało kilkaset elementów biżuteryjnych – spinki do mankietów, pierścionki, breloki, naszyjniki i kolczyki upcyklingowe. Będą one wykorzystane na cele reprezentacyjne i promocyjne w zakresie odzyskiwania i recyklingu starych telefonów.

Dla Galerii Mokotów zorganizowany został edukacyjny event ekologiczny o tematyce modowej, podczas którego zorganizowane zostały różnego rodzaju warsztaty ekologiczne i upcyklingowe, eko quizy i konkursy z nagrodami upcyklingowymi, wystawę przedmiotów i torebek upcyklingowych, a także wręczano torby zakupowe wykonane z nieaktualnych już banerów reklamowych i siatek mesh Klienta.

W ramach upcyklingu marki dla IKEA firma została poproszona o opracowanie koncepcji oraz wykonanie produktów upcyklingowych z materiałów odpadowych powierzonych przez Klienta. Z recyklingowych tkanin powstały plecaczki, katalogi IKEA zamieniły się w etui na telefon, a wielkoformatowe siatki mesh z fasadowych reklam sklepów IKEA dostały drugie życie w postaci trwałych i oryginalnych pokrowców na laptopy.

Upcykling marki z Polpharmą to głównie działania edukacyjne skierowane do pracowników firmy – podczas Dnia Otwartego kończącego coroczny Zielony Tydzień inspirowano pracowników firmy do bycia eko na co dzień zapraszając ich do inspiracyjnych warsztatów z upcyklingiem, podczas których drugie życie dostawały odpady firmy – blistry, plastry, kartonowe tuby i innego rodzaju opakowania zamieniły się w przedmioty codziennego użytku.

To tylko kilka przykładów ostatnich realizacji firmy w ramach Upcyklingu marki w Polsce. Więcej projektów można zobaczyć na stronie www.dekoeko.com.

WYZWANIA

Do najważniejszych wyzwań, z którymi firma mierzy się w Upcyklingu marki należą:

 1. Mierzenie się z trudnymi materiałami odpadowymi, które na pierwszy rzut oka nie są ani estetyczne, ani też łatwe do przetworzenia.
 2. Przełamanie barier związanych z wykorzystaniem materiałów odpadowych do produkcji produktów promocyjnych czy reklamowych.
 3. Nadążenie z szybkimi terminami produkcji.
 4. Niepowtarzalność materiałów i projektów – konieczność każdorazowego opracowania pomysłu na produkt i działanie z odpadem.
 5. Cena produktów i usług, która z racji na fakt autorskiego wykonania, ręcznej i etycznej produkcji oraz indywidualnych projektów jest stosunkowo wyższa od standardowych rozwiązań.

Rozwiązania: Dzięki niestandardowemu podejściu do kwestii odpadów oraz unikalnemu kno–how w tej dziedzinie jak do tej pory pokonano wszystkie stojące przed tym trudnym rynkiem wyzwania, a współpraca z ponad 265 eko projektantami, liczne partnerstwa w branży ekologii i upcyklingu pozwalają na zagospodarowanie praktycznie każdego powierzonego firmie materiału.

KORZYŚCI DLA FIRMY I INTERESARIUSZY

 • Kupując produkty wykonane z odpadów firma przyczynia się do pozytywnych zmian na lokalnych rynkach.
 • Poprzez produkty i działania upcyklingowe edukuje konsumentów nakłaniając ich do bardziej etycznych i świadomych wzorców konsumenckich.
 • Przetwarzając odpady generowane przez firmy pokazuje dbałość o środowisko i innowacyjne podejście firmy do kwestii odpadów.
 • Tradycyjne metody działania w firmach zastępowane są tymi bardziej etycznymi i wrażliwymi społecznie.
 • Ograniczana jest ilość gromadzonych przez firmy odpadów, co pomaga firmom w wejściu na drogę gospodarki obiegu zamkniętego.
 • Wszystkie projekty z odpadów wzbudzają duże zainteresowanie i naturalny WOM (word of mouth) zarówno wśród Klientów jak i konsumentów.

 

12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
BRANŻA: Ecommerce Ochrona środowiska
ORGANIZACJA: Deko Eko
WRÓĆ DO BAZY WIEDZY