iFixit.com
iFixit to globalna społeczność ludzi pomagających sobie nawzajem w naprawianiu różnego rodzaju urządzeń i sprzętu elektronicznego.
Opis dobrej praktyki
iFixit to globalna społeczność ludzi pomagających sobie nawzajem w naprawianiu różnego rodzaju urządzeń i sprzętu elektronicznego. Na swojej stronie internetowej (IFIXIT.COM) inicjatywa ta jest opisana jako „darmowy przewodnik po wszystkim, napisany przez wszystkich”. To bezpłatny, ogólnodostępny i publicznie edytowalny (na podobieństwo wiki) zbiór poradników i instrukcji, którego celem jest zachęcenie ludzi do dokonywania samodzielnych napraw i zniechęcenie do odruchowego, natychmiastowego kupowania nowych urządzeń. Dzięki takim działaniom każdy może oszczędzić pieniądze i przyczynić się do redukcji ilości elektroniki trafiającej na wysypiska śmieci.
Jednak iFixit to nie tylko strona internetowa z instrukcjami. Firma współpracuje także z wieloma producentami po to, by ich projekty produktów były bardziej przyjazne klientom i wspierały użytkowników w całym cyklu życia tych produktów. Współpraca i wsparcie przy projektowaniu rozwiązań pomagają tworzyć modele biznesowe odpowiadające na problemy napraw i ponownego wykorzystania produktów lub ich części.
Podejście biznesowe przyjęte przez firmę iFixit ułatwia przeprowadzenie pewnej zmiany kulturowej – pozwala producentom zrozumieć znaczenie gospodarki obiegu zamkniętego. To z kolei napędza popyt konsumentów na bardziej trwałe i efektywne pod względem zasobów produkty, których naprawa bądź wymiana części będzie łatwiejsza. Jednym z partnerów firmy jest Patagonia (firma oferująca odzież turystyczną), która – wprowadzając zmiany zwiększające żywotność produktów -poprawiła wyniki satysfakcji klientów i zwiększyła wartość marki.
Inny rodzaj współpracy firmy iFixit z producentami dotyczy wsparcia przy tworzeniu ośrodków naprawczych – zarówno w ramach firmy, jak i we współpracy z klientami, po ich uprzednim przeszkoleniu. Działalność ośrodków obejmuje takie usługi jak serwis i konserwacja, wydłużając życie produktów. Ich dodatkową wartością społeczną jest fakt, iż powstają one lokalnie i tworzą wykwalifikowane miejsca pracy.
Utrzymywanie w dobrej kondycji istniejących produktów jest dużo bardziej korzystne pod względem zasobów niż produkowanie nowych. Wymaga to jednak wdrożenia zmian w strategiach biznesowych firm: wprowadzenia do procesu projektowania i produkcji specjalistycznej wiedzy i urządzeń, produkowania elementów zamiennych, tworzenie wysokiej jakości dokumentacji serwisowej, zatrudnienia techników itd. Wszystkie te działania bezpośrednio przekładają się na oszczędność zasobów i sprzyjają tworzeniu gospodarki bezodpadowej.
żródło: HTTPS://WWW.IFIXIT.COM/