DOBRE PRAKTYKI

NATURAL FIBER WELDING – materiały pochodzenia roślinnego

Natural Fiber Welding tworzy roślinne materiały oraz roślinną (nie)skórę MIRUM. Wykorzystuje cyrkularność natury dzięki czemu umożliwia ludzkości przejście od uzależnienia od ropy naftowej do zasilania roślinnego. Ich rozwiązania materiałowe są trwałe i z natury wolne od plastiku.

Wyzwanie

Obecnie oszałamiający odsetek ubrań i akcesoriów zawiera tworzywa sztuczne. W jednym z ostatnich badań, w którym przeanalizowano ponad 4000 artykułów odzieżowych, stwierdzono, że 67 procent zawiera włókna z tworzyw sztucznych. Spośród nich przeciętna odzież była w 53 procentach syntetyczna. Przemysł tekstylny stał się uzależniony od tworzyw sztucznych.

W ciągu jednego dnia rośnie więcej tonażu materii roślinnej niż wszystkie syntetyki wyprodukowane przez ludzkość w ciągu jednego roku. Dzięki nowatorskim technologiom łączenia, mieszania i formowania elementów roślinnych w trwałe, wysokowydajne włókna firma gruntownie zmienia sposób wytwarzania materiałów. Czas wyrosnąć z plastiku.

Powiązane ze strategią firmy

NFW istnieje, aby uwolnić potencjał natury, dając przemysłowi i innowatorom kategorycznie nowe platformy materiałowe do odpowiedzialnego tworzenia.

Opis dobrej praktyki

Firma spędziła ostatnie 7 lat na skalowaniu niskoemisyjnych, kompleksowych rozwiązań materiałowych – biodegradowalnych i przyjaznych dla środowiska, które wykorzystują obfitość i wszechstronność roślin, prowadząc do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Głównym surowcem wykorzystywanym przez firmę są polimery roślinne, które służą jako punkt wyjścia dla prduktów. Procesy utzymywane są zdala od chemii syntetycznej, dlatego materiały mogą swobodnie krążyć w cyklach biochemicznych składników odżywczych natury. Biodegradacja jednego materiału jest budulcem drugiego.

Firma stworzyła dwa rozwiązania materiałowe: MIRUM® gdzie wykorzystywane są rolnicze produkty uboczne i recykling zarówno ścinków, jak i produktów wycofanych z eksploatacji oraz CLARUS® włókna pochodzące z recyklingu.

MIRUM® to całkowicie nowy materiał roślinny, który doskonale nadaje się do produkcji obuwia, mody, motoryzacji, akcesoriów i nie tylko. Może wyglądać jak skóra lub włókno węglowe. Materiał ten to wysokowydajne rozwiązanie dla projektantów i marek, które chcą zmniejszyć swój ślad i poszerzyć swoje kreatywne portfolio. Pod koniec swojego życia MIRUM® można poddać recyklingowi w nowym MIRUM® lub zmielić i poddać kompostowaniu –  opcja przyjazna dla klimatu, bez plastiku.

CLARUS® to rozwiązanie technologiczne korzystające z zasad zielonej chemii i procesów w obiegu zamkniętym, pozwalające na stworzenie wysokiej jakości tekstyliów z pierwotnych i pochodzących z recyklingu włókien naturalnych. W oparciu o naukę o „spawania” włókien CLARUS ® tworzy rozległe wiązania międzycząsteczkowe w naturalnych polimerach, skutecznie wydłużając i wzmacniając włókna naturalne.

Dowiedz się więcej.

Efekty dobrej praktyki

Rozwiązania zostały w 2022 wprowadzone na skalę przemysłową.

12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
BRANŻA: Tekstylna
WRÓĆ DO BAZY WIEDZY