Szczecin jest już SMART
Szczecin to pierwsze miasto w Polsce, które zarządza oświetleniem publicznym poprzez system Philips Intelligent City.
Opis dobrej praktyki
Szczecin to pierwsze miasto w Polsce, które zarządza oświetleniem publicznym poprzez system Philips Intelligent City. Inteligentne miasta coraz chętniej korzystają z nowych technologii inteligentnego oświetlenia i komunikacji w celu redukcji emisji dwutlenku węgla i – poprzez zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dla użytkowników dróg miejskich – poprawy jakości życia na terenie miasta. Nasze rozwiązania oświetleniowe nie tylko pozwalają osiągać wspomniane cele, ale też pozwalają gromadzić dane niezbędne do optymalnego zarządzania infrastrukturą miejską i oszczędzać na kosztach energii i konserwacji.
W Philips Lighting prowadzimy badania nad zintegrowanymi systemami i usługami oświetleniowymi. Wykorzystując rozwiązania z zakresu Internetu rzeczy, przekształcamy budynki, przestrzenie miejskie i domy. Robimy to, aby zwiększyć oszczędność energii i zarządzać środowiskami pracy w bardziej ekologiczny sposób. Chcemy uczynić miasta bezpieczniejszymi i bardziej przyjaznymi dla mieszkańców. Inteligentne sterowanie oświetleniem pozwala uzyskać optymalną wydajność energetyczną. Nasze zintegrowane systemy oświetleniowe dostosowują się do oświetlanej przestrzeni, zapewniając optymalną ilość światła w określonym miejscu i czasie. Realizując naszą strategię biznesową odpowiadamy na potrzeby zmieniającego się globalnie świata. Projekt „Szczecin jest już smart!” pozwala realizować zapisane w Agendzie 2030 Cele Zrównoważonego Rozwoju, zwłaszcza Cel 11- Zrównoważone miasta i społeczności.
W ramach projektu „Szczecin jest już smart!” przeanalizowano zakres modernizowanej infrastruktury, wykonano projekt, a następnie przeprowadzono wymianę starych sodowych opraw oświetleniowych, które były zlokalizowane w centrum Szczecina – zastąpiono je blisko 5 000 sztuk najnowszej technologii LED oprawami oświetleniowymi LUMA. Część z nich sterowana jest przez nowoczesny system CityTouch LightWave. System sterowania przeobraża statyczny system oświetlenia miejskiego w tętniącą życiem sieć opraw oświetleniowych. Dzięki łączności i sterowaniu poszczególnymi elementami całej sieci, przekształcono ją w inteligentny system, który jest kontrolowany z poziomu klawiatury komputera.
Dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem miejskim w technologii LED uzyskano oszczędności wynoszące nawet do 70% w porównaniu do zmodernizowanego oświetlenia sodowego. Oprawy oświetleniowe mogą być włączane i wyłączane w zależności od potrzeb, co pozwala na ich regulację w godzinach, w których nie ma potrzeby wykorzystywania pełnej mocy opraw. Oczekuje się, że zmodernizowane oświetlenie znacząco zmniejszy zużycie energii, co bezpośrednio przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla o blisko 7 tys. ton rocznie. Miasto będzie mogło zaoszczędzić do 360 000 EUR (1,5 mln zł) w skali roku.
Więcej szczegółów na temat projektu na stronie CENTRUM UNEP/GRID-WARSZAWA.