Resortecs – demontaż i recykling ubrań
Resortecs umożliwia wysokiej jakości recykling tekstyliów na skalę przemysłową dzięki technologii automatycznego demontażu odzieży.
Dzięki ukierunkowanym innowacjom w sposobie montażu, sortowania i demontażu odzieży, rozwiązania umożliwiają markom sprostanie dzisiejszym wyzwaniom stojącym przed branżą odzieżową
Wyzwanie
Mała zmiana, duży wpływ
Moda generuje ponad 1,2 miliarda ton ekwiwalentu CO₂. na rok. Co sekundę na całym świecie marnuje się jedna ciężarówka pełna tekstyliów.
Resortecs pomaga markom przejść od produkcji liniowej do produkcji o obiegu zamkniętym. Ubrania zszyte za pomocą Smart Stitch™ i poddane recyklingowi po Smart Disassembly™ mają o połowę mniejszy wpływ na emisję dwutlenku węgla, co inne ubrania.
Powiązane ze strategią firmy
Działania opisane w dobrej praktyce są rdzeniem działań firmy.
Opis dobrej praktyki
Resortecs połączył inżynierię cieplną, wzornictwo przemysłowe i inżynierię chemiczną, aby opracować najnowocześniejsze rozwiązania pozwalające zamknąć obieg odpadów w modzie.
Smart Stitch™ i Smart Disassembly™ to technologiczne rozwiązania Resortecs do demontażu wielu materiałów w szybki, łatwy i oszczędny sposób.
Resortecs jest 5x szybszy niż tradycyjny demontaż i umożliwia recykling do 90% oryginalnej tkaniny odzieży:
- Smart Stitch™ – zpuszczalna pod wpływem ciepła nić do szycia, umożliwia markom przekształcanie ich produktów w elementy nadające się do recyklingu od etapu produkcji.
- Smart Disassembly™ – system do termicznego demontażu, pozwala recyklerom wykorzystywać większe ilości materiałów najwyższej jakości, przetwarzając miliony ubrań rocznie bez utraty jakości.
Efekty dobrej praktyki
Resortecs zmniejsza o połowę emisję CO₂ i redukuje odpady tekstylne nawet o 80%.
W przeliczeniu na dane biznesowe wskaźniki wpływu na środowisko wynikające z zastosowania Smart Stitch™ i Smart Disassembly™ oznaczają:
• Zmniejszenie strat surowców o 50%
• Zmniejszenie kosztów równoważenia emisji CO₂ o 50%
• Oszczędność ponad 0,50 EUR na parę dżinsów
Jeśli odzież z Europy zostałaby zdemontowana termicznie i poddana recyklingowi, przemysł tekstylny wygeneruje o 60,3 mln ton mniej CO₂ i zaoszczędzi do 2,3 mld euro rocznie.