DOBRE PRAKTYKI

Resortecs – demontaż i recykling ubrań

Resortecs umożliwia wysokiej jakości recykling tekstyliów na skalę przemysłową dzięki technologii automatycznego demontażu odzieży.
Dzięki ukierunkowanym innowacjom w sposobie montażu, sortowania i demontażu odzieży, rozwiązania umożliwiają markom sprostanie dzisiejszym wyzwaniom stojącym przed branżą odzieżową

Wyzwanie

Mała zmiana, duży wpływ

Moda generuje ponad 1,2 miliarda ton ekwiwalentu CO₂. na rok. Co sekundę na całym świecie marnuje się jedna ciężarówka pełna tekstyliów.

Resortecs pomaga markom przejść od produkcji liniowej do produkcji o obiegu zamkniętym. Ubrania zszyte za pomocą Smart Stitch™ i poddane recyklingowi po Smart Disassembly™ mają o połowę mniejszy wpływ na emisję dwutlenku węgla, co inne ubrania.

Powiązane ze strategią firmy

Działania opisane w dobrej praktyce są rdzeniem działań firmy.

Opis dobrej praktyki

 

Resortecs połączył inżynierię cieplną, wzornictwo przemysłowe i inżynierię chemiczną, aby opracować najnowocześniejsze rozwiązania pozwalające zamknąć obieg odpadów w modzie.

Smart Stitch™ i Smart Disassembly™ to technologiczne rozwiązania Resortecs do demontażu wielu materiałów w szybki, łatwy i oszczędny sposób.

Resortecs jest 5x szybszy niż tradycyjny demontaż i umożliwia recykling do 90% oryginalnej tkaniny odzieży:

 

  • Smart Stitch™ – zpuszczalna pod wpływem ciepła nić do szycia, umożliwia markom przekształcanie ich produktów w elementy nadające się do recyklingu od etapu produkcji.
  • Smart Disassembly™ –  system do termicznego demontażu, pozwala recyklerom wykorzystywać większe ilości materiałów najwyższej jakości, przetwarzając miliony ubrań rocznie bez utraty jakości.

 

Efekty dobrej praktyki

 

Resortecs zmniejsza o połowę emisję CO₂ i redukuje odpady tekstylne nawet o 80%.

W przeliczeniu na dane biznesowe wskaźniki wpływu na środowisko wynikające z zastosowania Smart Stitch™ i Smart Disassembly™ oznaczają:

• Zmniejszenie strat surowców o 50%
• Zmniejszenie kosztów równoważenia emisji CO₂ o 50%
• Oszczędność ponad 0,50 EUR na parę dżinsów

Jeśli odzież z Europy zostałaby zdemontowana termicznie i poddana recyklingowi, przemysł tekstylny wygeneruje o 60,3 mln ton mniej CO₂ i zaoszczędzi do 2,3 mld euro rocznie.

Dowiedz się więcej.

12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
BRANŻA: Tekstylna
WRÓĆ DO BAZY WIEDZY