DOBRE PRAKTYKI

Shell Eco-Marathon

Shell Eco-Marathon to organizowany od 1985 roku konkurs dla uczniów i studentów w wieku 15–25 lat, którego celem jest zaprojektowanie i konstrukcja pojazdu, który pokona możliwie najdłuższą trasę na ekwiwalencie jednego litra paliwa.. Ta globalna inicjatywa odbywa się corocznie w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Młodzi konstruktorzy mierzą się w dwóch kategoriach: Prototype (jak największa […]

Opis dobrej praktyki

Shell Eco-Marathon to organizowany od 1985 roku konkurs dla uczniów i studentów w wieku 15–25 lat, którego celem jest zaprojektowanie i konstrukcja pojazdu, który pokona możliwie najdłuższą trasę na ekwiwalencie jednego litra paliwa.. Ta globalna inicjatywa odbywa się corocznie w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.

Młodzi konstruktorzy mierzą się w dwóch kategoriach: Prototype (jak największa wydajność) i Urban-Concept (praktyczne rozwiązania). Konstruowane pojazdy są obsługiwane własnoręcznie, coraz częściej powstają np. dzięki drukarkom 3D. Konkurs już od 30 lat inspiruje młodych ludzi do tego, by związali swoją przyszłość z nauką i inżynierią, zapewniając jednocześnie realny wkład w rozwój nowych, przyjaznych środowisku technologii.

Zainteresowanie konkursem jest co roku bardzo duże, dzięki czemu wzrasta zainteresowanie technologiami energooszczędnymi. Zmagania 200-500 drużyn śledzi rokrocznie ok. 50 tys. osób. Shell Eco-Marathon ma realny wkład w rozwój technologii: aktualny rekord wynosi 3771 km; dla porównania, do zwycięstwa pierwszej edycji wystarczył wynik 680 km.

13. Działania w dziedzinie klimatu
BRANŻA: Energetyczna i paliwowa
ORGANIZACJA: Royal Dutch Shell
WRÓĆ DO BAZY WIEDZY