DOBRE PRAKTYKI

Bez pudła

Bez PudłaBEZ PUDŁA to pierwszy stacjonarny sklep we Wrocławiu wspierający ideę „Zero Waste”.

Opis dobrej praktyki

BEZ PUDŁA to pierwszy stacjonarny sklep we Wrocławiu wspierający ideę „Zero Waste”. W sklepie sprzedawane są naturalne produkty pochodzące w większości od lokalnych dostawców. Ideą sklepu jest to, aby produkt służył środowisku naturalnemu i nie generował odpadów, dlatego produkty nie są sprzedawane w pudełkach ani torebkach, ale są pakowane w pojemniki, które osoba kupująca przynosi ze sobą do sklepu.

Założycielka sklepu – pani Kamila Małolepsza – podjęła decyzję o rozpoczęciu działalności pod wpływem fascynacji ideą „Zero Waste”. Jest to myślenie, a właściwie styl życia oparty na praktycznie całkowitej redukcji odpadów wytwarzanych w swoim otoczeniu lub przynajmniej znacznemu ich ograniczeniu. W rozumieniu idei, podobnie jak i w jej wdrażaniu, pomaga zasada 5R – Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot. Takie podejście oznacza, że odmawiamy sobie tych rzeczy, które nie są nam potrzebne, ograniczamy (bądź gruntownie rozważamy zakup) produktów, które są nam potrzebne, ponownie wykorzystujemy produkty, które posiadamy, a te których już się nie da wykorzystać poddajemy recyklingowi albo kompostujemy.

Zainteresowanie tematem początkowo skłoniło właścicielkę do szukania rozwiązań i miejsc, gdzie np. można robić zakupy na wagę, bez konieczności zabierania do domu niezliczonej ilości opakowań. Okazało się, że rozwiązaniem są głównie targi bądź zakupy internetowe, jednak wątpliwości budziło niekiedy pochodzenie produktów.

W asortymencie sklepu BEZ PUDŁA znaleźć można nie tylko produkty spożywcze na wagę, ale i inne produkty, jak kosmetyki czy wielorazowe alternatywy dla produktów codziennego użytku (jak kubki na wynos, czy słomki do picia). Są też produkty z naturalnych materiałów, jak bambusowe szczoteczki do zębów czy drewniane szczotki do sprzątania z włosiem z agawy, które nawet, gdy będzie już je trzeba wyrzucić po prostu z łatwością się rozłożą. Plany na rozwój asortymentu są duże: od pieczywa i przypraw, przez produkty płynne – jak oleje i ocet, aż do kosmetyków i środków czystości – również sprzedawanych na wagę i przekładanych do własnego opakowania.

Większość produktów pochodzi z Polski, ale niektóre – ze względu na wysoką jakość – są sprowadzane zza granicy. W przypadku kosmetyków założycielka sklepu deklaruje, że stawia na te ręcznie robione, wyprodukowane w polskich, małych manufakturach.

żródło: HTTP://WWW.SKLEPBEZPUDLA.PL/

 

2. Zero głodu
12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
BRANŻA: Handlowa
ORGANIZACJA: Sklep Bez Pudła
WRÓĆ DO BAZY WIEDZY