Symbioza gospodarcza w Kalundborg
Symbioza gospodarcza w Kalundborg umożliwia zaangażowanym firmom i przedsiębiorstwom dostęp do surowców, energii i wody, a ponadto pozytywnie wpływa na czynniki środowiskowo-społeczne i ekonomiczne.
Wyzwanie
Globalny niedobór surowców oraz wzrost cen towarów spowodował zwiększony popyt na rozwiązania powiązane z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego. Ponadto, potencjał ekonomiczny takich rozwiązań jest atrakcyjny dla firm.
Powiązane ze strategią firmy
Cztery główne obiekty przemysłowe należące do symbiozy potrzebują ogromnych nakładów energii, wody i surowców w swojej produkcji. Możliwość współpracy z innymi obiektami wynikająca z bliskości do nich ułatwia zdobywanie surowców i wykorzystywanie energii produkowanej przez inne obiekty.
Opis dobrej praktyki
Symbioza gospodarcza w Kalundborgu dotyczy współpracy między dwunastoma prywatnymi i publicznymi firmami, położonymi 100 km od Kopenhagi. Jest to pierwsza na świecie symbioza industrialna, która działa zgodnie z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego.
Cztery obiekty przemysłowe: elektrownia, rafineria ropy naftowej, zakład produkcji płyt gipsowo-kartonowych i zakład produkcji biotechnologicznej uczestniczą w symbiozie co umożliwia wymianę surowców, wody i energii między obiektami.
Efekty dobrej praktyki
Symbioza gospodarcza w Kalundborg przynosi istotne zyski środowiskowo-społeczne, jak i gospodarcze. Co roku obiekty należące do symbiozy oszczędzają 24 mln euro i 635 000 ton CO2, 3.6 mln m3 wody, 100 Gwh energii i 87 000 ton materiałów.