DOBRE PRAKTYKI

Supplemental Nutrition Assistance Program

Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP) jest największym w USA programem pomocy żywieniowej zarządzanym przez Narodowy Departament Rolnictwa i Żywienia Stanów Zjednoczonych.

Opis dobrej praktyki

Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP) jest największym w USA programem pomocy żywieniowej zarządzanym przez Narodowy Departament Rolnictwa i Żywienia Stanów Zjednoczonych. Jego celem jest pomoc osobom mniej zamożnym w dostępie do dobrej jakości produktów i – poprzez to – umożliwienie im spożywania produktów ważnych dla zdrowia a stosunkowo drogich – jak np. świeże warzywa i owoce. Program działa w systemie kredytów SNAP wczytanych w specjalne karty płatnicze. O kredyty SNAP mogą ubiegać się osoby mieszkające w różnych stanach, przedstawiając uprzednio odpowiednią dokumentację potwierdzającą poziom wynagrodzenia, rachunki za media, a także udokumentowane potwierdzenie opieki nad dziećmi lub osobami starszymi. Kredyty te są przeznaczone wyłącznie na zakup żywności dla ludzi (nie obejmują innych produktów, np. karmy dla zwierząt, środków czystości itd.).

W stanie Michigan kredyty SNAP są gromadzone na karcie z zadrukowaną grafiką mostu Mackinac, stąd ich nazwa: Bridge Card. Program Double Up Food Bucks jest skierowany do producentów żywności i osób z mniejszymi dochodami ze stanu Michigan i pozwala on na podwojenie poziomu kredytów na karcie Bridge Card przy zakupie żywności dokonywanych w odpowiednich punktach. Na przykład, po przybyciu na lokalny targ należy udać się do punktu informacyjnego, by dowiedzieć się, które stoiska biorą udział w programie. Osobom kupującym produkty żywnościowe we wskazanych punktach naliczana jest podwójna liczba kredytów dostępnych na karcie – na zakup kolejnych warzyw i owoców. Zakupy z bonusowych kredytów można zrealizować od razu bądź przy następnej wizycie w sklepie czy na targowisku. Dzięki inicjatywie, uczestnicy – poza dostępem do tańszych, świeżych i zdrowych produktów – mogą zakupić ich więcej, wspomagając tym samym lokalne rolnictwo i  stymulując wzrost gospodarczy.

2. Zero głodu
12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
17. Partnerstwa na rzecz celów
BRANŻA: Administracja publiczna
ORGANIZACJA: U.S. Department of Agriculture
WRÓĆ DO BAZY WIEDZY