DOBRE PRAKTYKI

Dostępne i niedrogie sieci mobilne

Około 3,8 miliarda osób na całym świecie nie ma dostępu do sieci komórkowych. Dotyczy to zwłaszcza terenów wiejskich i oddalonych od większych ośrodków miejskich. Firma Fairwaves – dzięki innowacyjnym rozwiązaniom – znalazła sposób, by zapewnić łączność na tych terenach.

Opis dobrej praktyki

Telefony komórkowe i sieci internetowe są wszechobecne i niezbędne do prowadzenia interesów, rozwoju gospodarek lokalnych oraz regionalnych, pełnią też kluczową rolę w tworzeniu i podtrzymywaniu interakcji społecznych. Badania wskazują, że każde dodatkowe 10 telefonów komórkowych przypadających na 100 osób zwiększa PKB o co najmniej 0,5% w krajach rozwijających się. Jednak pomimo swojej popularności wciąż ok. 3,8 miliarda osób na całym świecie nie ma dostępu do sieci komórkowych. Dotyczy to zwłaszcza terenów wiejskich i oddalonych od większych ośrodków miejskich.

Firma Fairwaves – dzięki innowacyjnym rozwiązaniom – znalazła sposób, by zapewnić łączność na tych terenach. W ramach swojej oferty proponuje nowy rodzaj rozwiązań sieci mobilnych, które w odróżnieniu od tradycyjnych nie są wysoce scentralizowane i zależne od BACKHAULINGU. Koncepcja Fairwaves opiera się na rozproszonym rdzeniu VOIP, który korzysta z lokalnych przełączników i jest odporny na awarię sieci.

Wszystkie funkcje sieci komórkowej są zintegrowane w pojedynczą, samodzielną stację bazową, zbudowaną z odpornych materiałów i przystosowaną do zasilania ze źródeł spoza sieci, np. energią słoneczną. Skalowanie i integracja z sieciami operatorów odbywa się poprzez lokalne lub umieszczone w chmurze serwery UmCORE.

Jest to tanie rozwiązanie, które można zainstalować w każdej wsi w ciągu zalewie jednego dnia. Cały sprzęt umieszczony jest w małym pudełku, a podłączenie do niego anten i zasilania skutkuje utworzeniem lokalnej sieci komórkowej, umożliwiającej użytkownikom wykonywanie połączeń w obrębie danej społeczności. Gdy urządzenie zostanie podłączone do krajowej sieci komórkowej, użytkownicy otrzymają możliwość dzwonienia i wykonywania połączeń internetowych poza lokalną sieć.

Według firmy Fairwaves wysokie koszty rozruchu i instalacji są jedną z głównych barier uniemożliwiających większe dotarcie do małych, odległych społeczności. Dlatego projektując swoje rozwiązanie firma znacząco obniżyła koszty wdrożenia i obsługi sieci komórkowych 2G – nawet o 75% i koszty operacyjne o 60% – te działania pozwoliły mieszkańcom terenów wiejskich, wcześniej nieobsługiwanych przez sieć, na korzystanie z telefonów komórkowych. Poza tym urządzenia zasilane energią słoneczną zapewniają ciągłość działania, nawet wtedy, gdy prąd sieciowy jest niedostępny.

Zaprojektowane z myślą o elastyczności sieci komórkowe Fairwaves mogą być obsługiwane niezależnie lub wzajemne połączone, zintegrowane z istniejącymi sieciami PLMN, PSTN i sieciami prywatnymi.

Pozostawione bez dostępu do sieci komórkowych odległe społeczności wiejskie są w znacznym stopniu wyizolowane i mają mniejsze szanse na rozwój. Łatwy w obsłudze i niedrogi system Fairwaves znosi tę lukę technologiczną i przeciera szlaki w kierunku zwiększenia spójności społecznej i gospodarczej.

 

9. Innowacyjność, przemysł, infrastruktura
BRANŻA: Technologiczna, IT
ORGANIZACJA: Fairwaves
WRÓĆ DO BAZY WIEDZY