Opis inicjatywy

Platforma stanowiąca centrum wiedzy i odkrywania nowych rozwiązań w zakresie zrównoważonych opakowań

Brakuje dziś w Polsce źródła, z którego przedsiębiorcy mogliby czerpać wiedzę o zrównoważonych opakowaniach. Mnożą się wątpliwości na temat nowych regulacji dotyczących opakowań wprowadzanych na rynek, a także tego, które opakowania są „zrównoważone”, zgodne z ideą GOZ i nadają się do recyklingu. Nie wiadomo gdzie szukać pomysłów na nowe rozwiązania w tym zakresie. Brakuje praktycznych wskazówek dla przedsiębiorstw. Szczególnie w trudnej sytuacji są MŚP, które nie posiadają własnych działów projektowania i produkcji opakowań i bazują na gotowych rozwiązaniach rynkowych. Stoją one często przed dylematem które opakowania wybrać, a coraz częściej ich klienci – duże polskie i międzynarodowe firmy – oczekują od nich innowacyjnych pomysłów.  

Naprzeciw tym potrzebom wychodzi nowe Centrum Zrównoważonych Opakowań.

Celem projektu jest, na pierwszym etapie, zebranie w jednym miejscu wszystkich aktualnych i zweryfikowanych informacji dotyczących zrównoważonych opakowań – od ich rodzajów i sposobów recyklingu, po kwestie dotyczące nowych regulacji prawnych, już obowiązujących i planowanych, na poziomie krajowym i europejskim. Tę wiedzę eksperci będą przekładać na biznesową praktykę i konkretne wskazówki dla przemysłu. Dzięki spotkaniom i publikacjom, firmy w łatwy sposób będą mogły uporządkować swoją wiedzę i śledzić aktualności.

Drugim wymiarem działalności Centrum będzie praktyczne wsparcie firm w poszukiwaniach nowych, bardziej przyjaznych środowisku opakowań. Służyć temu będzie temu cały zestaw specjalnie w tym celu tworzonych narzędzi, m.in.: autorskie narzędzie do oceny cyrkularności opakowań, baza ekspertów, praktyczne przewodniki dla różnych rodzajów opakowań czy raporty badawcze. Inicjowane będą również projekty, których celem będzie poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie opakowań dla poszczególnych producentów czy całych branż, łączące świat nauki i biznesu.

 

Wydarzenia

    1

Kto może się włączyć?

  • Producenci wyrobów w opakowaniach
  • Stowarzyszenia branżowe
  • Producenci opakowań i materiałów opakowaniowych
  • Firmy zajmujące się odzyskiem i recyklingiem opakowań
  • Projektanci
  • Agencje marketingowe i brandingowe
  • Instytucje naukowe i eksperckie

Partnerzy

Centrum Zrównoważonych Opakowań jest wspólną inicjatywą Rekopolu Organizacji Odzysku Opakowań i CSR Consulting.

Kontakt

Aleksandra Kretkowska, CSR Consulting, aleksandra.kretkowska@csr-consulting.pl