praca-i-przedsiebiorczosc-kobiet-s

Raport „Praca i przedsiębiorczość kobiet – potencjał do wykorzystania w Polsce” przygotowany przez Deloitte CE jest częścią ogólnopolskiego programu aktywizacji zawodowej kobiet „Sukces TO JA”, który Coca-Cola Poland Services zainicjowała wspólnie z organizacją Sukces Pisany Szminką.

Zgodnie z badaniem wskaźnik aktywności zawodowej kobiet w Polsce wynosi obecnie 61,4% co oznacza to, że aż 4 na 10 Polek w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie szuka pracy. Jak wskazują autorzy raportu „jeśli jednak liczba pracujących Polek w najbliższych latach osiągnie poziom UE, polska gospodarka może zyskać od 90 mld do 180,7 mld zł w perspektywie do 2025 r ,a PKB Polski może wzrosnąć nawet o blisko 1%.”

Z raportu wynika, że zwiększenie aktywności zawodowej kobiet w Polsce wiązałoby się z wieloma korzyściami społecznymi i ekonomicznymi. Wśród nich wymieniana jest m.in. większa konkurencyjność na rynku pracy, a przez to także wzrost produktywności, zwiększenie przedsiębiorczości, kapitału społecznego czy też większe wpływy do finansów publicznych.

Oprócz analizy rynku, raport zawiera również przykłady działań i polityk stosowanych w Szwecji i Norwegii,  w krajach notujących jedne z najwyższych poziomów aktywności zawodowych kobiet w Europie.

pdf-pom-male POBIERZ RAPORT (PDF)

 

Wróć