11.1 Do 2030 roku zapewnić wszystkim ludziom dostęp do odpowiednich, bezpiecznych i przystępnych cenowo mieszkań oraz podstawowych usług, a także poprawić warunki życia w slumsach.
11.2 Do 2030 roku zapewnić wszystkim ludziom dostęp do bezpiecznych, przystępnych cenowo i trwałych systemów transportu, podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza poprzez rozwijanie transportu publicznego. Należy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby grup wrażliwych, kobiet, dzieci, osób niepełnosprawnych i osób starszych.
11.3 Do 2030 roku zwiększyć stopień inkluzywności, zapewnić zrównoważoną urbanizację i partycypację w zintegrowanym i zrównoważonym planowaniu i gospodarowaniu osiedlami ludzkimi we wszystkich krajach.
11.4 Wzmocnić wysiłki na rzecz ochrony i zabezpieczenia światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
11.5 Do 2030 roku znacząco zmniejszyć liczbę zgonów w wyniku katastrof naturalnych, w tym powodzi oraz zmniejszyć liczbę osób nimi dotkniętych; znacząco obniżyć bezpośrednie straty ekonomiczne w stosunku do globalnego PKB, poniesione w wyniku katastrof, skupiając się na ochronie osób ubogich i grup szczególnie wrażliwych.
11.6 Do 2030 roku obniżyć niekorzystny wskaźnik negatywnego oddziaływania miasta na środowisko per capita, zwracając szczególną uwagę na jakość powietrza oraz gospodarowanie odpadami komunalnymi i innymi zanieczyszczeniami.
11.7 Do 2030 roku zapewnić łatwy i powszechny dostęp do bezpiecznych i inkluzywnych terenów zielonych i przestrzeni publicznej, szczególnie kobietom, dzieciom, osobom starszym i osobom z niepełnosprawnością.
11.a Wspierać korzystne ekonomicznie, społecznie i środowiskowo połączenia pomiędzy obszarami miejskimi, podmiejskimi i wiejskimi poprzez wzmocnienie krajowego i regionalnego planowania rozwoju.
11.b Do 2020 roku znacząco zwiększyć liczbę miast i osiedli ludzkich korzystających z opracowań i wdrażających zintegrowane polityki i plany dążących do zwiększenia inkluzywności i wydajności wykorzystywania zasobów, łagodzenia skutków i przystosowania do zmian klimatycznych, odporności na skutki katastrof. Należy rozwijać i wdrażać kompleksowe zarządzanie ryzykiem katastrof na wszystkich poziomach, zgodnie z Ramami Działania na Rzecz Ograniczania Ryzyka Katastrof na lata 2015 – 2030 (Sendai Framework for Disaster Risk Reduction 2015 -2030).
11.c Wspierać kraje najmniej rozwinięte, w tym poprzez pomoc finansową i techniczną, w budowaniu zrównoważonych i odpornych budynków, wykorzystując lokalne materiały.

- Polacy oddychają silnie zanieczyszczonym powietrzem, co powoduje obniżenie jakości i długości życia. Ekspozycja na znajdujące się w powietrzu pyły zawieszone, dwutlenek azotu i ozon przyczyniła się do przedwczesnej śmierci ponad 51 tys. mieszkańców Polski, według raportu Air Quality in Europe – Report 2016 European Environment Agency. Te statystki sytuują nas w niechlubnej czołówce państw europejskich.
- Do najważniejszych przyczyn decydujących o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce należy: transport drogowy, przemysł i ogrzewanie budynków. O powodach złego stanu powietrza i sytuacji w poszczególnych regionach Polski i przeczytać można w raporcie Stan Środowiska w Polsce. Sygnały 2016 wydanym przez Główny Inspektorat Ochrony środowiska.
- Zrównoważonych miast dotyczy raport Zrównoważone Miasta. Życie w Zdrowej Atmosferze, wydany w 2016 r. przez Global Compact Poland. Wśród proponowanych w nim rozwiązań poprawiających jakość życia w miastach wskazuje się m.in. elektromobilność oraz paliwa alternatywne, również w miejskim transporcie autobusowym i ekobudownictwo. Według raportu, aby wzmacniać proces zrównoważonego, harmonijnego rozwoju polskich miast konieczna staje się zmiana podejścia do zarządzania nimi. Szansę taką daje partycypacyjny model zarządzania, w którym odpowiedzialność za rozwój miast spoczywa na wszystkich interesariuszach: władzy, przedsiębiorstwach prywatnych i państwowych, organizacjach pozarządowych, mediach, uczelniach, zarządzających siecią energetyczną, kanalizacyjną czy systemem transportowym, użytkownikach sieci i innych grupach społecznych. Do rekomendowanych przez prof. Halinę Brdulak działań należą też: większa rola samorządów, ekonomia współdzielenia, zahamowanie tendencji naruszania ładu przestrzennego (w tym zmiana przeznaczenia terenów zielonych), zahamowanie tendencji suburbanizacyjnych i zwiększanie nacisku na budowanie dobrostanu mieszkańców. W przywołanej publikacji Global Compact Poland znaleźć można również liczne przykłady z polskich miast.
- Na czele rankingu 66 zrównoważonych miast w Polsce stoją: Warszawa, Sopot i Bielsko-Biała, wedle opublikowanego w 2016 r. przez Fundację im. Roberta Schumana raportu EUROPOLIS. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ MIAST . O miejscu w zestawieniu decydowały noty odnoszące się do czterech wymiarów: gospodarki, społeczeństwa, środowiska i polityki, które w największym stopniu determinują jakość życia w miastach. Publikacja zawiera również ranking miast w odniesieniu do 4 wymiarów – w środowiskowym w czołówce znalazły się: Bydgoszcz, Świętochłowice, Gdańsk, w gospodarczym: Sopot, Warszawa, Świnoujście, w społecznym: Warszawa, Zielona Góra i Kraków, zaś politycznym: Kraków, Koszalin, Bielsko-Biała. Raport szczegółowo omawia również charakterystykę wskaźników i uzasadnienie dla wyników niektórych z miast, które znalazły się w wykazie.
- Dostarczanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, zrównoważonego transportu miejskiego, bezpieczeństwa na drogach i zarządzania odpadami
- Dostarczanie bezpiecznych i przystępnych cenowo mieszkań oraz podstawowych usług, również dla mniej zamożny mieszkańców miast
- Wspieranie równoważonej urbanizacji, inwestycje w bezpieczną, trwałą i zrównoważoną infrastrukturę
- Ściślejsze integrowanie strategii biznesowej firmy z miejskimi politykami na rzecz zrównoważonego rozwoju
- Poszukiwanie, wspólnie z administracją publiczną i lokalnymi społecznościami, dobrych rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast, wspieranie partycypacji społecznej
- Ograniczanie szkodliwego wpływu działalności firmy i branży na środowisko oraz lokalną społeczność; rozwijanie produktów i usług w sposób zrównoważony
- Wsparcie, także poza podstawową działalnością, grup wrażliwych w miastach










GOZ w Praktyce
Portal GOZ w Praktyce to centrum wiedzy i praktycznych rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego dla biznesu.




Koalicja 5 Frakcji
Koalicja 5 Frakcji to pierwszy w Polsce zrozumiały dla konsumentów system znakowania opakowań wskazujący sposób segregacji odpadu opakowaniowego.



















Akademia 17 Celów
Kompleksowe szkolenie o Celach Zrównoważonego Rozwoju dla firm, które chcą włączyć je do swojej strategii.



















Światowy Dzień Działania 2020
Światowy Tydzień Działania obchodzony jest co roku, a jego finał następuje 25 września, w rocznicę przyjęcia Agendy 2030. Na całym globie organizowane są...





Hacking Carrots – together for SDGs
Program edukacyjno-programistyczny zbudowany w oparciu o nowe technologie i tematykę Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs)



















Światowy Dzień Działania 2019
Światowy Dzień Działania obchodzony jest 25 września, w rocznicę przyjęcia Agendy 2030. Na całym globie organizowane są wydarzenia promujące Cele Zrównoważonego Rozwoju.









Gorące tematy w zakresie realizacji Agendy
Gorące tematy w zakresie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju przez biznes w Polsce








Forum Inspiracji 2019
Forum Inspiracji to konferencja główna Kampanii 17 Celów. Podczas III edycji konferencji zaprezentowane będą aktualne inicjatywy biznesowe na rzecz realizacji Agendy 2030, a...