15.1 Do 2020 roku zapewnić ochronę, odtworzenie i zrównoważone użytkowanie lądowych i śródlądowych ekosystemów słodkiej wody oraz pozostałych ekosystemów, w szczególności lasów, terenów podmokłych i suchych oraz gór, zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami.
15.2 Do 2020 roku promować wdrażanie zrównoważonego zarządzania wszystkimi typami lasów; zahamować proces wylesiania, odtworzyć zniszczone lasy; znacząco zwiększyć globalny stopień zalesienia i ponownego zalesienia.
15.3 Do 2030 roku zwalczyć pustynnienie, odtworzyć zdegradowane obszary i gleby, w tym tereny dotknięte pustynnieniem, suszami i powodziami; dążyć do budowy świata, w którym nie będzie występować proces degradacji ziemi.
15.4 Do 2030 roku zapewnić ochronę ekosystemów górskich, w tym ich różnorodności biologicznej oraz zwiększyć korzyści z nich płynące, które są niezbędne dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.
15.5 Podjąć pilne i znaczące działania zmniejszające degradację naturalnych siedlisk; powstrzymać uratę bioróżnorodności; do 2020 roku chronić zagrożone gatunki i zapobiec ich wyginięciu.
15.6 Promować uczciwy i sprawiedliwy podział korzyści płynących z użytkowania zasobów genetycznych oraz promować właściwy dostęp do nich, zgodnie z międzynarodowymi postanowieniami.
15.7 Podjąć pilne działania kończące z procederem kłusownictwa i handlem chronionymi gatunkami zwierząt i roślin; podjąć działania zapobiegające nabywaniu i sprzedaży nielegalnych produktów dzikiej przyrody.
15.8 Do 2020 roku wprowadzić środki uniemożliwiające wprowadzanie nowych gatunków obcych na danym obszarze oraz znacząco zmniejszyć ich wpływ na ekosystemy wodne i lądowe; kontrolować lub wyeliminować wybrane gatunki.
15.9 Do 2020 roku włączyć kwestie bioróżnorodności i ekosystemów do krajowych i lokalnych planów i sprawozdań, strategii redukcji ubóstwa oraz w procesy rozwojowe.
15.a Mobilizować i znacząco zwiększyć środki finansowe pochodzące z różnych źródeł na ochronę i zrównoważone wykorzystywanie bioróżnorodności i ekosystemów.
15.b Mobilizować znaczące fundusze pochodzące z różnych źródeł i szczebli na zrównoważone gospodarowanie lasami oraz zapewnić krajom rozwijającym się odpowiednie bodźce sprzyjające takiemu postępowaniu, w tym ochronę lasów i ponowne zalesienie.
15.c Wzmocnić globalne wysiłki zwalczające kłusownictwo i handel chronionymi gatunkami, w tym poprzez zwiększenie możliwości korzystania przez lokalne społeczności ze stabilnych źródeł utrzymania.
Według The Sustainable Developement Report Polska osiągnęła Cel jest na dobrej drodze by go utrzymać. (2022)
Priorytety dla Polski
- Ochrona i poprawa stanu jakości środowiska poprzez ochronę różnorodności biologicznej, w tym obszarowych form ochrony przyrody, system gospodarowania odpadami, poprawę jakości i ochronę czystości wód
- Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni i systemów kanalizacyjnych, a także ochrona powietrza (likwidacja źródeł emisji zanieczyszczeń lub zmniejszenie ich oddziaływania) i ochrona gleb
Dane z Polski
- Lasy są środowiskiem życia dla ok. 65% gatunków zwierząt i roślin występujących na terenie kraju. Grunty leśne zajmują nieznacznie większą niż kilkanaście lat temu część Polski (31% jej powierzchni lądowej wobec 30% w 2000 r.). Odmiennie niż w regionie UE, w Polsce większość (ponad 77%) lasów stanowią grunty sztucznie zalesione (w UE 34%). Niemal cała powierzchnia krajowych lasów (97% wobec 92% w 2010 r.) objęta jest zrównoważoną gospodarką leśną, tj. posiada zatwierdzone plany urządzania lasów.
- Jednocześnie, z roku na rok coraz mniejsza powierzchnia kraju poddawana jest zalesieniom (w 2000 r. było to 23 tys. ha, a w 2018 r. 1 tys. ha).
- Jednym z głównych rezerwuarów różnorodności biologicznej jest gleba. Jej degradacja stanowi zatem zagrożenie dla zagrożenie dla środowiska naturalnego. Przejawem degradacji gleby jest m.in. zasklepianie jej materiałami nieprzepuszczalnymi (jak np. szkło, asfalt, beton, plastik) w wyniku urbanizacji i działalności budowlanej (w tym rozbudowy infrastruktury drogowej oraz kolejowej). Uszczelniona gleba traci wówczas swoje zdolności retencyjne na skutek zaburzenia możliwości wsiąkania wody. W Polsce uszczelnionych jest 1,4% powierzchni gleb (wobec 1,3% w 2006 r.), co stanowi 5,8% zasklepionych gleb w UE. Coraz większe zagrożenie dla gleby stwarza również głęboka erozja wodna. Zagraża ona 1,14% gleb w Polsce (tj. nieco więcej niż na początku dekady, kiedy stwarzała ryzyko dla 1,09% gleb). Głęboka erozja gleby prowadzi do utraty w ciągu roku 16,2 ton gleby w przeliczeniu na ha (wobec 15,9 ton w 2010 r.). Jest to mniej niż średnio w UE, gdzie roczne straty wynoszą blisko 20 ton na ha.
- Liczba okazów CITES – konwencja waszyngtońska (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem), w tym okazów żywych roślin i zwierząt, zatrzymanych przez Służby celne w 2019 r. wyniosła ponad 368 tysięcy, w porównaniu do ponad 10 tys. w 2015 r.
- W Polsce dominują uprawy leśne, przeważnie sosnowe (sosna stanowi 60% wszystkich drzew w naszym kraju), których zdolności do adaptacji do nowych warunków klimatycznych są bardzo ograniczone – nie są one odporne na suszę, gradacje owadów i są najbardziej narażone na pożary. Mimo to w Polsce nadal jest co chronić – około 14% naszych lasów to drzewostany ponad stuletnie. Puszcza Białowieska, Puszcza Karpacka, Puszcza Borecka i inne reliktowe puszcze są zbyt cenne, żeby pozwolić na kontynuację eksploatacyjnej gospodarki leśnej na ich terenie.
- Wyniki aktualnej edycji Czerwonej listy ptaków Polski nie napawają optymizmem. W ciągu ostatnich 200 lat w Polsce wymarło 16 gatunków ptaków, a liczba ta niemal podwoiła się od czasu wydania poprzedniej czerwonej listy. Kolejnych 47 gatunków zagrożonych jest wymarciem – o 30% więcej niż dwie dekady temu. Aż 12 spośród nich zakwalifikowano jako krytycznie zagrożone – ich przetrwanie w naszym kraju wisi na przysłowiowym włosku. Wśród gatunków, które po raz pierwszy wskazywane są jako zagrożone w naszym kraju, są m.in. płaskonos, mewa siwa, zausznik czy błotniak łąkowy, ale także tak dobrze znane ptaki jak głowienka, gawron oraz słowik szary.
- Przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej, wylesianiu i degradacji gruntów – zmniejszanie ryzyk związanych z ich utratą lub wyniszczeniem
- Ocena wpływu firmy i jej łańcucha dostaw na ekosystemy, zwłaszcza wrażliwe; podjęcie działań ograniczających negatywne oddziaływanie
- Ocena finansowanych inwestycji pod kątem ryzyka utraty bioróżnorodności, wylesiania i degradacji gruntów
- Troska o zagrożone gatunki: wsparcie dla ich ochrony, inicjowanie i angażowanie się we współpracę, także lokalną, w tym zakresie
- Inwestycje w bardziej zrównoważone plantacje rolne i gospodarkę leśną, np. z wykorzystaniem środków z Green Climate Fund (GCF)
- Rozwój produktów i usług wytwarzanych w sposób nieszkodliwy dla środowiska i przyrody, np. z materiałów pochodzących z recyklingu
- Ograniczanie wykorzystania wody w procesach produkcyjnych
- Inwestycje w technologie i innowacje wspierające ochronę środowiska naturalnego (także jako element budowy przewagi konkurencyjnej oraz zaufania do firmy)
Światowy Dzień Działania 2023
Światowy Tydzień Działania obchodzony jest co roku, a jego finał następuje 25 września, w rocznicę przyjęcia Agendy 2030.
Światowy Tydzień Działania 2023
Światowy Tydzień Działania obchodzony jest co roku, a jego finał następuje 25 września, w rocznicę przyjęcia Agendy 2030.
FORUM INSPIRACJI 2023
Serdecznie zapraszamy na kolejną, 7-dmą edycję konferencji FORUM INSPIRACJI, organizowanej przez Kampanię 17 Celów. Po 3 latach przerwy, wracamy "na żywo"!
BIZNES i AGENDA 2030 – REALNA ZMIANA czy zachowanie STATUS QUO [FOTO, RELACJA]
2 Marca odbyła się konferencja „Biznes i Agenda 2030 - Realna zmiana czy zachowanie status quo?”. Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju...
Światowy Dzień Działania 2022 – Agenda 2030 – Czy zdążymy?
Światowy Tydzień Działania obchodzony jest co roku, a jego finał następuje 25 września, w rocznicę przyjęcia Agendy 2030.
Branża tekstylna i Agenda 2030
Webinar Gospodarka Przyszłości: Branża tekstylna to przedstawienie nowej wizji zrównoważonej branży tekstylnej oraz prac ekspertów nad mapą wpływu dla branży.
17 Celów w Trasie – Wrocław
Podczas 17 Celów w trasie będziemy podejmować najważniejsze tematy zrównoważonego rozwoju. Będziemy rozmawiać o GOSPODARCE POZYTYWNEJ o tym, że nie szkodzić to już...
17 Celów w Trasie – Poznań
Podczas 17 Celów w trasie będziemy podejmować najważniejsze tematy zrównoważonego rozwoju. Będziemy rozmawiać o GOSPODARCE POZYTYWNEJ o tym, że nie szkodzić to już...